Lato zachęca do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Zabawa na dworze to fantastyczny sposób na nudę, a przy tym korzystnie wpływa na rozwój fizyczny dzieci. Sposobów na ciekawe spędzenie letniego popołudnia jest mnóstwo. Jednak najlepszym i najbardziej dostępnym miejscem do tworzenia wspólnych wspomnień i wspierania rozwoju dziecka już od najmłodszych lat jest oczywiście osiedlowy plac zabaw.

Plac zabaw jest jednym z najważniejszych elementów zagospodarowania przestrzeni na osiedlu. Jest to przestrzeń, w której dzieci powinny czuć się swobodnie i komfortowo, a rodzice powinni być spokojni o bezpieczeństwo swoich pociech. Plac zabaw nie tylko zapewnia dzieciom zabawę na świeżym powietrzu, ale jest też okazją do kształtowania sprawności fizycznej, motoryki i równowagi. Wspólna zabawa z rówieśnikami na placu wyposażonym w atrakcyjne sprzęty, nie tylko sprawia im wiele radości, ale także uczy współżycia w grupie. Dlatego plac zabaw to ważne miejsce dla rozwoju każdego dziecka.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich mieszkańców, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Hutnik” w Sosnowcu na bieżąco dba o to, aby jej najmłodsi mieszkańcy mieli dostęp do jednego z najważniejszych elementów zagospodarowania przestrzeni na osiedlu jakim jest plac zabaw. Spółdzielnia posiada 14 różnorodnych i kolorowych placów zabaw. Zapewniające urozmaiconą i wspaniałą zabawę place zlokalizowane są:

Administracji nr 1

 • ul. Gwiezdna 1a/16/14
 • ul. Gwiezdna 4-4e
 • ul. 11-go Listopada 155-157
 • ul. 11-go Listopada 215-219

Administracji nr 2

 • ul. Kisielewskiego 28-32
 • ul. Bohaterów Monte Cassino 34
 • ul. Bohaterów Monte Cassino 48-50

Administracji nr 3

 • ul. Kielecka 6
 • ul. Lubelska 24
 • ul. Radomska 14
 • ul. Stańczyka 2-8*

* Plac zabaw przy ulicy Stańczyka 2-8 jest w trakcie częściowej modernizacji.

Administracji nr 4

 • ul. Wagowa 24-30
 • ul. Wagowa 32-38-40-46
 • ul. Kraszewskiego 80*

* Plac zabaw przy ulicy Kraszewskiego 80 ze względu na zły stan techniczny wkrótce zostanie zlikwidowany, natomiast w zamian powstaje nowy plac zabaw przy ulicy Kraszewskiego 29.

Warto nadmienić, że poza placami zabaw, mieszkańcy Spółdzielni „Hutnik” do dyspozycji mają również dwie siłownie „pod chmurką”:

 • ul. Gwiezdna 1a-16-14
 • ul. Kisielewskiego 9

oraz boisko do koszykówki:

 • ul. Kieleckiej 54-60.

Place zabaw w S.M. „Hutnik” wyposażone są w tradycyjne i nowoczesne urządzenia, do których między innymi zaliczają się huśtawki, zjeżdżalnie, piaskownice, zestawy wielofunkcyjne, karuzele, bujaki, ścianki do wspinaczki. Mają one na celu zapewnić zabawę i rekreację. Urządzenia zabawowe, które znajdują się w zasobach Spółdzielni posiadają odpowiednie certyfikaty jakości i bezpieczeństwa dostarczane przez producenta. Place zabaw są regularnie kontrolowane w celu wyeliminowania pojawiających się zagrożeń dla bawiących się dzieci.

– Bieżące użytkowanie placu zabaw powoduje ich naturalne zużycie. Ponadto, urządzenia zabawowe narażone są na korozję spowodowaną niekorzystnymi warunkami pogodowymi oraz na wandalizm. W celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania nasza Spółdzielnia regularnie kontroluje place zabaw na naszych osiedlach – mówi Teresa Tuka, Kierownik Działu Eksploatacji SM „Hutnik”.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Hutnik” oprócz regularnych kontroli placów zabaw, dba również o odpowiednią konserwację i naprawę urządzeń zabawowych w celu przedłużenia ich żywotności oraz zapobieganiu zagrożeń. Jednak same urządzenia to nie wszystko. W celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom, place zabaw Spółdzielni „Hutnik” mają odpowiednio dobraną i bezpieczną nawierzchnię, która pozwala na amortyzowanie upadków. Ponadto, na placach zabaw znajdują się regulaminy, na których umieszczone są numery telefonów do policji czy pogotowia oraz podstawowe informacje dla użytkowników korzystających z placu zabaw. Bardzo istotne jest również to, że Spółdzielnia zadbała o ogrodzenie terenów przeznaczonych na place zabaw. Takie zastosowanie wpłynęło na poprawę kontroli nad bawiącymi się dziećmi oraz utrudnia dostęp osobom niepowołanym i zwierzętom, które zostawiają odchody. Spółdzielnia zdecydowała się również na objęcie wszystkich placów zabaw monitoringiem wizyjnym w ramach realizowanego programu „Bezpieczne osiedle”. Place zabaw w S.M. „Hutnik” są bezpieczne, jednak należy pamiętać, że bezpieczeństwo dzieci w głównej mierze zależy jednak od rodziców i opiekunów.

 

Galeria: