Mural na Koszalińskiej

Dziś murale spotkać można wszędzie. Nowe formy artystycznej ekspresji ocieplają wygląd ponurego blokowiska i idealnie wpasowują się w miejską topografię. Ale nie tylko! Istnieją w przestrzeni miejskiej po to, by nieść konkretne przesłanie. Często mówią o rzeczach istotnych i uniwersalnych wartościach. Murale to nie wandalizm, to sztuka wyniesiona na ulicę. A ponieważ jest to czasochłonna praca i często skomplikowana pod względem logistycznym, wykonywana jest zazwyczaj przez dyplomowanych artystów.

Muralizm doceniają zarówno samorządowcy, jak i zarządcy nieruchomości. W ostatnich latach w Sosnowcu powstało wiele wielkoformatowych malowideł ściennych, które upiększają przestrzeń publiczną miasta. W ostatnim czasie także w dzielnicy Zagórze na odnowionej elewacji termomodernizowanego budynku przy ulicy Koszalińskiej powstał nowy mural upamiętniający osiągnięcia hokejowego Zagłębia. Jest to już kolejne dzieło młodego miejskiego artysty Michała Skowrona, które zostało wyeksponowane przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Hutnik” w Sosnowcu.

Ideą powstania muralu było uwiecznienie największych osiągnięć klubu hokejowego Zagłębie Sosnowiec, a było to pięciokrotne zdobycie tytułu mistrza Polski. Tak więc, hokej na lodzie niewątpliwie jest jedną z dyscyplin sportowych, z których mieszkańcy miasta powinni być dumni. Nie wszyscy jednak wiedzą, że początki sosnowieckiego hokeja na lodzie były dość trudne.

Historia sosnowieckiego hokeja sięga 1933 roku, kiedy przy klubie STS „Unja” (wg pisowni do 1936 roku) powołano drużynę hokejową. Na początku zaledwie garstka zapaleńców uganiała się za krążkiem na naturalnym lodowisku przy ulicy Kilińskiego, później ich bazą było lodowisko przy ulicy Mireckiego (dzisiejszy parking przy stadionie Czarnych Sosnowiec). Hokej był wówczas wyraźnie w cieniu rozgrywek piłkarskich. Dopiero po jakimś czasie stał się on samodzielną dyscypliną. Jednak mimo licznych problemów to właśnie hokeiści odnieśli największe sukcesy.

Mural o tematyce sportowej to kolejny pomysł Spółdzielni Mieszkaniowej „Hutnik” w Sosnowcu, który ma przyczynić się do lepszej promocji miasta i zasobów spółdzielni. Dodatkowo ma wzbudzać wśród mieszkańców poczucie dumy. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku na wniosek mieszkańców i kibiców Zagłębia Sosnowiec, w zasobach Spółdzielni przy ulicy Stańczyka powstał inny mural o tematyce historycznej. Zarząd S.M. „Hutnik” nie wyklucza możliwości powstania kolejnych murali poświęconych historii sosnowieckiego sportu…


Mural na Stańczyka

W połowie 2018 roku zakończyły się prace nad nowym muralem o tematyce niepodległościowej przy ulicy Stańczyka. Wielkoformatowe dzieło od początku wzbudzało spore zainteresowanie i kontrowersje wśród mieszkańców, a tym samym mediów. Wszystko to za sprawą miejsca jego powstania.

Do niedawna jedną z wizytówek Zagórza był dziesięciometrowy mural na elewacji budynku przy ulicy Stańczyka, przedstawiający rycerza na koniu i panoramę dzielnicy. Obraz, który powstał w 2009 roku z inicjatywy kibiców „Malujemy Zagłębie Dąbrowskie”, wrósł w krajobraz osiedla.

W 2018 roku Spółdzielnia Mieszkaniowa „Hutnik” rozpoczęła termomodernizację budynku, na którym widniał malunek „Zagórze – Rycerskie tradycje – Osiedlowa rzeczywistość”, a mieszkańcy zaczęli pytać o jego dalsze losy… Na portalach społecznościowych podniosła się wrzawa! Jedni chcieli, aby na nowej elewacji odtworzono stare graffiti, a inni chcieli czegoś zupełnie nowego. Pomimo, że zdania wśród mieszkańców były podzielone, wszyscy byli zgodni, aby nowa elewacja budynku była przyozdobiona muralem, który upiększy nudne blokowisko.

Na początku sierpnia 2018 roku do Spółdzielni wpłynął wniosek mieszkańców i kibiców Zagłębia Sosnowiec z propozycją nowego muralu. Zaproponowany projekt przedstawia ułanów na koniach, a jego tematyka nawiązuje do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Realizacja nowego projektu spotkała się z dużym zainteresowaniem i przychylnością nie tylko ze strony mieszkańców, ale także lokalnych mediów. W czasie jego powstawania, w Gazecie Wyborczej i Twoim Zagłębiu, ukazały się artykuły o jego realizacji.